просп. Валерія Лобановського, 119 Х, Київ, Україна

(050) 836 64 96; (067) 928 68 60 ip@damas.ua Русский English

Відкрита ліцензія

Окрім зазначених у статті 1108 ЦК України видів ліцензій, існують й інші. Наприклад, із метою поліпшення інноваційного клімату в державі, стимулювання процесу трансферу технологій законодавство України передбачає можливість видачі відкритої ліцензії.

Це заява суб’єкта права інтелектуальної власності, який є власником охоронного документа, що подається в Державну службу інтелектуальної власності України для офіційної публікації і виражає волю суб’єкта права інтелектуальної власності надати будь-якій особі дозвіл на використання об’єкта права інтелектуальної власності (винаходу, корисної моделі, промислового зразка).

При наявності такої заяви особа, яка виявила бажання скористатися зазначеним дозволом, укладає з суб’єктом права інтелектуальної власності не ліцензію на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а лише договір про платежі. З метою заохочення власника охоронних документів надавати відкриті ліцензії річний збір за підтримання охоронного документа зменшується на 50% з року, наступного за публікацією такої заяви.

Заява про відкриту ліцензію в Україні, на відміну від законодавства Російської Федерації і Республіки Білорусь, не є безвідкличним. Це означає, що якщо ніхто не побажає скористатися відкритою ліцензією, правовласник може подати клопотання про його анулювання.

У такому випадку сплата річного збору за підтримання чинності охоронного документа виплачуватися в повному обсязі, починаючи з року, наступного за роком публікації такого клопотання. Цей вид зобов’язань можна визначити за аналогією як своєрідну оферту (див. Ч.9 ст. 28 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» і ст. 20 Закону України «Про охорону прав на промислові зразки»).